DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Klub chovatelů Bichon a poil frisé   z.s.


 

VYBERTE Z NABÍDKY MENU

Reakce na KOMENTÁŘ KCHB k níže uvedenému:   
Dne 13.3.2017   

                                       CHOVATELSKÁ DOHODA a BONITAČNÍ ŘÁD

pro  KLUB CHOVATELŮ BICHON A POIL FRISÉ, z.s.

 

Vážení chovatelé plemene Bichon á poil Frisé  -  Bišonek

   po dlouhé době přípravného vyjednávání mezi oběma kluby, které zastřešují chov bišonků v ČR,  Vás chci informovat, že se podařilo Chovatelskou dohodu mezi kluby uzavřít.  Jako předsedkyně KCHBPF jsem velmi spokojená, že se podařilo obhájit zájmy chovatelů KCHBPF, kteří trvali na původní kvalitě chovných jedinců i pro další léta. Co však této dohodě předcházelo?  

   Klub chovatelů Bišonků, z.s. si na své řádné členské schůzi dne 21.5.2016   odsouhlasil, i přes připomínkování některých zúčastněných členů a po více než 23 letech, zmírnění chovatelských nároků na bonitované jedince (VIZ Zápis z členské schůze Klubu chovatelů bišonků, z.s. dne 21.5.2016) Jmenovitě do chovu tak nově mohly feny se známkou dobrá a pes s hodnocením velmi dobrý.  Takoví jedinci pak byli uznáni jako chovní a tímto krokem, byl Klubem chovatelů bišonků porušen Zápisní řád ČMKU.  Čl.II odstavec 9. tohoto Zápisního řádu je přesně citován na stránkách ČMKU. Zjednodušeně řečeno, každý chovatelský klub si smí při jeho respektování stanovit vlastní podmínky a cíle chovu, ale pouze přísnějšího znění. Se snížením podmínek chovu, by musely souhlasit všechny kluby, zastřešující dané plemeno. Připomínám, že do dne 17.12.2016 nebyl KCHBPF, z.s. oficiálně o snížení bonity chovných jedinců v KCHB výborem vůbec informován. Stalo se tak pouze neoficiálně, a to s téměř ročním zpožděním. Po zvolení nového výboru v KCHBPF, z.s. se telefonicky předsedkyně dohodly na návrhu projednávaných podmínek Chovatelské dohody.

 

   Za Klub chovatelů Bichon a poil frisé, z.s.   se  výbor  dohodl  na  zachování  minimálních  známek: fena VD a pes V, které platily v Bonitačních řádech obou klubů od jejich vzniku.  Pokud byly takové přísné podmínky vyhovující v době, kdy bylo v ČR jen několik desítek bišonků, neshledal výbor KCHBPF nejmenší důvody pro snížení kvality chovných jedinců v roce 2017, kdy jsou zápisová čísla 7500 bišonků. Nehledě na možnosti zahraničních krytí a importů. Od 2.9.2016 je v platnosti i nový standard plemene bišonek, který v mnoha ohledech zpřísnil a upřesnil požadavky na kvalitního jedince. Argument předsedkyně KCHB pí. Slapničkové o preventivních úlevách proti chovu bezpapírových štěňat je irelevantní. Kluby nedokáží zabránit množení nepůvodových bišonků bez legislativní podpory. Naopak snížením kvality chovných jedinců, by mohlo dojít k poškození dobrého jména FCI registrovaných chovatelských stanic, neboť potenciální nový majitel bišonka spoléhá na určitou úroveň kvality, kterou by mu chovatel na základě svého dobrého jména měl nabídnout. Klub chovatelů Bichon a poil frisé, z.s. chce jít cestou kvality a v budoucnu být i garantem zdravých a standardně nejideálnějších bišonků. Všichni chovatelé si jsou dobře vědomi faktu, že ani nejdokonalejší zástupci plemene, nemusí být vždy zárukou stejné kvality svých potomků. Přesto se členové KCHBPF rozhodli jít za svým cílem, který zastupuje jimi zvolený výbor.  Etický kodex chovatele – pářit mezi sebou dva jedince, kteří se ideálně přibližují novému standardu. Výstavní známka Velmi dobrá či Dobrá, není známkou doživotní a dá se kdykoliv opravit. A skutečností je i vysoká benevolence domácích rozhodčích, kteří na výstavách v ČR zadávají sníženou známku velmi sporadicky. Jako předsedkyně KCHBPF si velmi cením hodnoty cti a zásadovosti u klubových členů.  A jako poradce chovu KCHBPF se chci za pár let ohlédnout a vidět na výstavách opět zářit krásné české bišonky, kteří s hrdostí sobě vlastní budou bez ztráty květinky konkurovat celému světu. 

                                                              Autor: Kamila Senohrábková - předseda KCHBPF, z.s.

VYBERTE Z NABÍDKY MENU

 

 

CHOVATELSKÁ DOHODA MEZI KLUBY KCHBPF,  z.s. a  KCHB, z.s. ze dne 4.3.2017